Verification: 9024c1042b2b512e yandex-verification: 9024c1042b2b512e
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.instagram.com/sunerinkartalhanhukuk

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

İş Sözleşmesinde Değişiklik

İŞ SÖZLEŞMESİNDE DEĞİŞİKLİK

İş sözleşmesi dinamik bir yapıya sahiptir. Sürekli değişebilir. İşveren verdiği emir ve talimatlarla iş sözleşmesini değiştirebilmektedir. Çalışma koşullarını ağırlaştırmayan değişiklikler esaslı değildir. İşveren esaslı olmayan değişiklikleri her zaman işçinin rızasına gerek olmaksızın yapabilir. Dürüstlük kuralı gereği işçinin uyması gerekmektedir.

ankara avukat

İşçinin çalışma koşullarında önemli değişiklikler meydana getiren, koşulları zorlaştıran, ağırlaştıran değişiklikler esaslıdır. Esaslı değişiklikler için işçinin rızası gerekmektedir. Bu rıza yazılı olarak verilmelidir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı iş günü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. Burada susma ret anlamına gelmektedir.

İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak koşuluyla iş sözleşmesini feshedebilir. Yargıtay feshin son çare olarak uygulanması gerektiğini söylemektedir.

ankara avukat

Değişikliği yazılı olarak kabul etmemiş olup da işçi değişiklik şartlarını uyguluyorsa o değişikliği kabul etmiş sayılır.
Fesih bozucu yenilik doğuran haklardandır. Bu yüzden şarta bağlanamaz. Ancak istisnai olarak değişiklik feshinde fesih bozucu veya geciktirici şarta bağlanabilmektedir.
İş sözleşmesinde işveren birtakım değişiklikler yapmayı sözleşmede saklı tutmuş olabilir. Bu saklı kayıtlar TBK'daki haksız şartı oluşturmadığı takdirde geçerlidir.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.

Stj. Av. Sümeyye Karabağ