+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Çalışma Koşullarında Değişiklik

Çalışma Koşullarında Değişiklik

Çalışma koşullarında değişiklik halinde; işveren, çalışma koşullarındaki değişikliği ancak bu durumu işçiye yazılı olarak bildirmesi ve işçinin de 6 işgünü içerisinde kabul etmesi koşulu ile yapabilmektedir.

Çalışma koşullarında değişiklik durumu 4857 Sayılı İş Kanununun 22. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre: İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. 

ostim avukat

Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen çalışma koşullarındaki değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi, çalışma koşullarındaki değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren çalışma koşullarındaki değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir. Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarında değişikliği her zaman yapabilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz. Denilmektedir.

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.