+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Evlilikte Şiddetli Geçimsizlik

Evlilikte Şiddetli Geçimsizlik

 

 


 

Evlilikte Şiddetli Geçimsizlik, eşler arasında sürekli ve çözülemeyen anlaşmazlıkların varlığı durumunda ortaya çıkan bir kavramdır. Bu, evliliğin temelinden sarsılmasına neden olan ve evlilik birliğinin devamını imkansız hale getiren bir durumu ifade eder. Şiddetli geçimsizlik, evlilik içerisindeki uyumsuzluk, sürekli çatışmalar ve anlaşmazlıklar sonucu ortaya çıkar ve genellikle boşanma sebebi olarak kabul edilir.

 

Şiddetli geçimsizlik durumunda, eşlerin bir arada yaşamaları, her iki taraf için de katlanılabilir olmaktan çıkar. Bu tür durumlar, sürekli tartışmalar, duygusal çatışmalar, saygı eksikliği ve anlayışsızlık gibi faktörlerle karakterize edilir. Bu, sadece küçük anlaşmazlıklardan değil, evlilik ilişkisini temelden etkileyen ve devamlılığını imkansız hale getiren ciddi sorunlardan kaynaklanır.

 

 

ankara boşanma avukatı

 

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik, eşlerin birbirine karşı duyduğu sevgi, saygı ve güvenin tamamen yok olmasıyla birlikte, evlilik birliğinin sürdürülmesinin mantıklı olmadığı bir duruma işaret eder. Bu durum, eşlerin psikolojik ve duygusal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve boşanma kararı alınmasını gerektirebilir.

 

Mahkemeler, şiddetli geçimsizlik iddialarını değerlendirirken, evlilik birliğinin sürdürülebilir olup olmadığını ve tarafların iddialarını dikkatle inceler. Boşanma kararları, eşlerin birbirleriyle sağlıklı bir ilişki sürdüremeyecekleri ve evlilik birliğinin temel amaçlarının artık gerçekleştirilemeyeceği durumlarda verilir. Şiddetli geçimsizlik, evliliğin sona erdirilmesi için geçerli ve ciddi bir neden olarak kabul edilir.

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik, aynı çatı altında yaşama iradesiyle evlenen eşlerin, bazı sebeplerle sürekli olarak tartışmaları, ortak hiçbir faaliyet yapamamaları ve sürekli küs durma hallerini ifade etmektedir.

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası Medeni Kanunun 166. Maddesinde ‘’Evlilik Birliğinin Sarsılması’’ olarak düzenlenmiştir. Buna göre; Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir. Bu sebebe dayalı olarak boşanma davası açma hakkı her iki eşe de tanınmıştır.

 

 

ankara avukat meltem kartalhan

 

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik nedenleri her boşanma davasında farklılık gösterebilmektedir. Maddi sıkıntılar, eşlerin birbirlerine sevgi ve saygı göstermemeleri, eşlerin birbirlerinin aileleriyle olan sorunları, eşlerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemeleri belli başlı geçimsizlik sebepleri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

 

 

ankara avukat meltem kartalhan

 

 

Evlilikte şiddetli geçimsizliğe en çok yol alan sebeplerin başında ekonomik sıkıntılar ve eşlerin birbirlerinin aileleriyle olan anlaşamazlıkları gelmektedir. Eşlerin evlilik birliğini kurarken belirli standartlarda yaşama istekleri olabilmektedir. Güzel bir evde yaşama, her yıl tatile gitme, istediklerini alabilme gibi belirli beklentiler olabilmektedir ancak aile hayatında bu istekler her zaman gerçekleşmez. Bu gibi isteklerin özellikle koca tarafından yerine getirilememesi aile hayatında sürekli tartışmalara ve geçimsizliğe sebep olabilmektedir.

 

 

ankara avukat meltem kartalhan

 

 

Evlilikte şiddetli geçimsizliğin çok sık karşılaştığımız bir diğer nedeni ise eşlerin ailelerinin evliliğe olan müdahalesi ya da eşlerden birinin diğer eşin ailesini istememesidir. Eşlerin anne babalarının aile hayatına müdahaleleri, eşler arasında çok ciddi sıkıntılara sebep olmakta ve eşlerin boşanmalarına sebep olmaktadır.

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik nedenleri her boşanma davasında farklılık gösterebilmektedir. Eşlerin birbirlerine ilgi göstermemesi, cinsel ilişkiyi reddetme durumu, eşin ortak konut açmaması gibi nedenler şiddetli geçimsizlik nedeni olarak sayılmaktadır. Bu nedenler her olayda arttırılabilmektedir.

 

 

ankara avukat meltem kartalhan

 

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açacak olan eş, diğer eşin kusurunu her türlü delille ispatlayabilir. İddialarını hukuka uygun her türlü delille ispatlayan eş, açmış olduğu boşanma davasını kazanabilecektir. Böyle bir durumda şartların varlığı halinde açmış olduğu boşanma davasını kazanan eş lehine, mahkemece nafaka, maddi ve manevi tazminata hükmedilecektir.

 

 

ankara avukat meltem kartalhan

 

Evlilikte şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılacak boşanma davalarında yetkili ve görevli mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesi veya davadan önce son 6 ay beraber oturdukları yerleşim yeri Aile Mahkemeleridir. Aile Mahkemesi bulunmayan yerlerde dava Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılır.

 

 

 

İletişim İçin Tıklayınız

 

 

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.