+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Derhal Fesih Hakkını Kullanma Süresi

Derhal Fesih Hakkını Kullanma Süresi

Derhal fesih hakkını kullanma süresi 4857 Sayılı İş Kanununun 24 ve 25. Maddelerinde düzenlenmiş ve derhal fesih hakkını kullanma süresi hakkında belirli şartlara riayet edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Derhal fesih hakkını kullanma süresi 4857 Sayılı İş Kanununun 26. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre: 24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz. Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır. Denilmektedir.

ostim avukat

Kanun maddesi içeriğinden anlaşılması gereken; 24 ve 25. Maddelere göre fesih işlemi yapacak olan kişinin, belirtilmiş olan derhal fesih hakkını kullanma süresine uygun olarak hareket etmesi gerektiğidir.

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.