Verification: 9024c1042b2b512e yandex-verification: 9024c1042b2b512e
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.instagram.com/sunerinkartalhanhukuk

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

İş Sözleşmesinin Feshinde Usul

Sözleşmenin Feshinde Usul

Yukarıda iş sözleşmesinin feshinde belirli usul şartlarının yerine getirilmesi gerektiği belirtilmişti. İlgili durum da 4857 Sayılı İş Kanununda ayrı bir madde olarak düzenlenmiştir. Buna göre 4857 Sayılı İş Kanununun 19. Maddesinde: İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır. Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır. Denilmektedir.

İlgili kanun maddesine göre işveren tarafından yapılan fesihlerde; yapılacak olan fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan fesih geçerli olmayacak ve işçi işe iade davası açabilecektir. Ayrıca yine işveren tarafından işçinin davranışı veya verimi ile ilgili olarak yapılacak olan fesihlerde işçinin savunmasının alınması gerekmektedir. Ancak söz konusu durumun istisnası 4857 Sayılı İş Kanununun 25/2. Maddesinde belirtilmiştir. İlgili kanun maddesi aşağıda detaylarıyla birlikte ele alınacaktır.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.

ostim avukat