+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Haksız İnşaat

Haksız İnşaat

Haksız inşaat hakkında; bir kimse kendi arazisindeki yapıda başkasının malzemesini veya başkasının arazisindeki yapıda kendisinin veya bir başkasının malzemesini kullanırsa bu malzeme arazinin bütünleyici parçası olmaktadır. Malzeme sahibi mülkiyet hakkını kaybetmektedir.

ankara avukat

Yapıyı arazi maliki yapmış ise, malzeme maliki; aşırı zarara yol açmayacaksa malzemenin sökülerek geri verilmesini isteyebilir. Arazi maliki iyi niyetli ise malzeme maliki uygun bir tazminat isteyebilir. Bu tazminat sebepsiz zenginleşme davasının zamanaşımına tabi olmaktadır. Arazi maliki kötü niyetli ise malzeme maliki tüm zararını tazminat olarak isteyebilir. Bu tazminat haksız fiil zamanaşımına tabi olmaktadır. Yapının değeri arazinin değerinden fazla ise malzeme sahibi arazi mülkiyetinin kendisine geçirilmesini talep edebilir.

Yapıyı malzeme maliki yapmışsa, arazi maliki; malzemenin sökülüp kaldırılmasını isteyebilir. Bunun için yapının, arazi malikinin rızası olmadan yapılmış olması gerekmektedir. Malzeme maliki iyi niyetli ise arazi maliki uygun bir tazminat isteyebilir.

Stj. Av. Sümeyye Karabağ

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.