+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı

Araç değer kaybı tazmini noktasında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.  Meydana gelen bir trafik kazası neticesinde ölüm, yaralanma veya sadece maddi hasar gibi zararlar ortaya çıkmaktadır. Sadece maddi hasarın bulunduğu trafik kazalarında kazaya karışan taraflar kendi aralarında düzenleyecekleri kaza tespit tutanağı ile polis çağırmadan tespitte bulunabilmektedirler. Kazaya karışan tarafların kaza tespit tutanağının tutulmasında anlaşamamaları halinde polis çağırmaları ve tutanak tutulması zorunludur.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara avukat

Nitekim bu tutanağın düzenlenmemesi halinde zorunlu trafik sigortası ve ihtiyari sigorta olan kasko ile aracın onarım ve bakımının sağlanması pek mümkün olmamaktadır.  Kaza sonrası araç değer kaybı kavramı, hasar gören aracın durumunu nitelemektedir. Aynı zamanda kaza nedeniyle hasara uğrayan aracın ikinci el araç satış piyasasındaki değerini, kazanç kaybını tespit etmektedir. Nitekim kaza yapan araçta illa ki değer kaybı oluşmaktadır. Aynı şekilde arabada hasarlı bir parçanın değişmesi vs. araçta değer kaybı oluşturmaktadır.

Kazaya karışan aracın değer kaybının hesaplanmasında çeşitli etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin bir kısmı araç ve aracın parçaları bir kısmı ise araç kullanım şekliyle alakalıdır. Değer kaybına esas alınan kalemlerden birkaçı; aracın kilometresi, hasar geçmişi, aracın yaşı, markası olarak sıralanabilir. Kaza sonrası araçta oluşan değer kaybı açılacak dava sonrasında uzman bilirkişiler tarafından yapılmaktadır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara avukat

Araç değer kaybı davası sigorta şirketlerine karşı açılamaz. O nedenle açılacak dava kazaya sebebiyet veren tarafa karşı açılmalıdır. Araç sürücüsü ve ruhsat sahibi farklı ise birlikte sorumlu tutularak araç değer kaybı dava açılabilmektedir. Maddi hasarlı trafik kazalarında kusur oranına göre dava açılabilmektedir. O nedenle %100 kusurlu tarafın dava açması mümkün değildir. Açılsa bile reddedilmektedir.

Bu kapsamda maddi hasarlı bir trafik kazasında zorunlu trafik kazası sadece kazada sorumluluğu bulunmayan ya da daha az olan tarafın zararını karşılamaktadır. Kasko ile araç değer kaybı konusunda, genellikle kasko poliçeleri araç onarım nedeniyle ortaya çıkan değer kayıplarını temin altına almamaktadır. Bu anlamda araç değer kaybını teminat altına almayan kasko şirketlerine karşı talepte bulunulamamaktadır.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.