+905321366754

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
 • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
 • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Şike ve Teşvik Primi

Şike ve Teşvik Primi

 

 


 

 

Şike ve teşvik primi 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin önlenmesi yasasının 11. Maddesinde düzenlenmiştir. Şike ve teşvik primi suçu özellikle 3 Temmuz 2011 yılından sonra ülke gündemini oldukça meşgul etmiştir.

 

 

Şike ve teşvik primi özellikle futbol müsabakalarında sıkça duyduğumuz bir durumdur. Oynanan bir futbol müsabakasında bir takımın rakibi karşısında çok kolay gol yemesi durumunda, taraflar arasında şike yapıldığı hususu sıkça konuşulan bir konu olabilmektedir. Futbol müsabakaları geniş bir kitleye hitap ettiğinden dolayı, şike ve teşvik primi her daim canlılığını koruyan bir konudur.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Şike ve teşvik primi 6222 sayılı yasanın 11. Maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir. Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin etme şeklinde düzenlenmiştir. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur. Şike anlaşmasının varlığını bilerek spor müsabakasının anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde, anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur.

 

 

Şike ve teşvik primi suçunun nitelikli halleri şu şekilde düzenlenmiştir:

 • Kamu görevinin sağladığı güven veya nüfuzun kötüye kullanılması suretiyle,

 

 • Federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin, genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticiler ile kulüplerin ve sporcuların menajerleri veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından,

 

 • Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde,

 

 • Bahis oyunlarının sonuçlarını etkilemek amacıyla, işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Şike ve teşvik primi geniş kitleleri kitleleri ilgilendirdiğinden dolayı diğer suçlardan farklı düzenlemelere tabi kılınmıştır.

 

 

 • Bu madde kapsamına giren suçlarla ilgili olarak 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesine göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemez; verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemez ve ertelenemez.

 

 

 

 

 

İletişim İçin Tıklayınız

 

 

 

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.