+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Veri Nakillerini Teknik Araçlarla İzleme

Veri Nakillerini Teknik Araçlarla İzleme

Veri Nakillerini Teknik Araçlarla İzleme Türk Ceza Kanunu’nun 243. Maddesinin 4. fıkrasında düzenlenmiştir. Buna göre:

‘’…Bir bilişim sisteminin kendi içinde veya bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri nakillerini, sisteme girmeksizin teknik araçlarla hukuka aykırı olarak izleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır…’’ Denilmektedir.

Veri Nakillerini Teknik Araçlarla İzleme suçu ile korunan hukuksal değer bireyin özel hayatının gizliliği hakkı ve haberleşme hürriyetidir.

Suç soyut tehlike suçudur, tipik hareketlerden birinin yapılması halinde somut bir tehlikenin veya zararın ortaya çıkması aranmamıştır. Aynı zamanda sırf hareket suçudur, netice aranmamıştır.

Veri Nakillerini Teknik Araçlarla İzleme suçunun faili herkes olabilir. Fail bakımından bir özellik aranmamıştır. İletim esnasında izlenen verinin sahibi olan gerçek kişi ise mağdurdur. İzlenen veriler devlete aitse, mağdur toplumu oluşturan herkestir.

Suçun tipik hareketini, bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri nakillerini, sisteme girmeksizin ‘teknik araçlarla izlemek’ oluşturmaktadır.

Suçun oluşabilmesi için izlemenin teknik araçlarla yapılması gerekir. Teknik araç kullanılmaksızın veri naklinin izlenmesi bu suçu oluşturmaz. Teknik aracın ne olduğunun bir önemi yoktur.

Suç kasten işlenebilir. Taksirle işlenemez. Suçun işlenmesi için doğrudan kast yeterlidir. Failin belirli bir amaçla hareket etmiş olması aranmaz. Fail bilişim sistemleri arasında veri naklinin gerçekleştiğini ve teknik araçlar kullanarak bu süreci izlediğini bilmeli ve istemelidir.

Sırf hareket suçu olduğu için icra hareketlerinin kısımlara bölünebilmesi ve failin elinde olmayan bir neden dolayı da tamamlanamaması hâlinde teşebbüs aşamasında kalabilir. Örneğin veri naklinin izlenmesi amacıyla kurulan teknik araçların bir anda çıkan yangında kül olması. İştirak bakımından ise genel hükümler geçerlidir.

Veri Nakillerini Teknik Araçlarla İzleme suçu şikayete bağlı değildir. Suçla korunan hukuksal değer ve suçun yaptırımı da dikkate alındığında, şikayete tabi olmaması tartışmaya açık bir husustur.

Netice itibari ile yaptırımı kanunlarımızca belirlenmiş olan ve mağdurlar üzerinde ağır bir etki bırakan veri nakillerini teknik araçlarla izleme suçuna maruz kalmanız durumunda failin veya faillerin cezalandırılmasını sağlayabilirsiniz. Yasalar önünde hakkınızı arayabilirsiniz. Bunun için de doğru bir avukata danışmanızda yarar olduğunu düşünüyoruz. Veri nakillerini teknik araçlarla izleme suçu veya maruz kaldığınız diğer suçların faillerinin cezalandırılmasını sağlamak adına İstanbul ceza avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.