+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Eşin Mirasçılığı

Eşin Mirasçılığı

Eşin mirasçılığında, eş zümre mirasçısı değildir. TMK madde 499'a göre eş; birinci zümre ile (mirasbırakanın altsoyu) mirasçı olursa terekenin dörtte birini, ikinci zümre ile (mirasbırakanın anne babası ve bunların altsoyu) mirasçı olursa terekenin yarısını, 3. Zümre ile (büyükanne - büyükbabalar ve bunların altsoyları) mirasçı olursa terekenin dörtte üçünü almaktadır. Altsoyun tamamı mirası reddederse terekenin tamamı eşe kalmaktadır.

ankara avukat

Sağ kalan eş ile ölen eşi arasındaki mal rejiminin tasfiyesi de öncelikli bir hukuki işlemdir. Sağ kalan eş ölen eş ile aralarındaki mal rejiminden kaynaklanan haklarını aldıktan sonra ölen eş adına kalan malvarlığı mirasa konu olacaktır. Sağ kalan eşin mal rejiminden kaynaklanan bu hakları mirasçılık sıfatından ayrıdır.

TMK madde 181'e göre boşanan eşler bu sıfatla birbirinin yasal mirasçısı olamazlar ve boşanmadan önce yapılmış ölüme bağlı tasarruflarla kendilerine sağlanan hakları da aksi tasarruftan anlaşılmadıkça kaybetmektedirler. 

ankara avukat

Boşanma davası devam ederken ölen eşin mirasçılarından birinin davaya devam etmesi ve diğer eşin kusurunun ispatlanması halinde de yasal mirasçı olamazlar ve boşanmadan önce yapılmış ölüme bağlı tasarruflarla kendilerine sağlanan hakları da aksi tasarruftan anlaşılmadıkça kaybetmektedirler.

ankara avukat

TMK madde 159'a göre evlenmenin butlanını dava etme hakkı mirasçılara geçmemektedir. Ancak mirasçılar açılmış olan davayı sürdürebilirler. Dava sonucunda evlenme sırasında iyi niyetli olmadığı anlaşılan sağ kalan eş yasal mirasçı olamaz, ayrıca daha önce ölüme bağlı tasarufları da kaybetmektedir.

Stj. Av.Sümeyye KARABAĞ

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.