+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Vasiyetnamenin Geri Alınması

Vasiyetnamenin Geri Alınması

Vasiyetnamenin geri alınması; tek taraflı ölüme bağlı olarak hazırlanan vasiyetname, miras bırakının vefatına kadar her zaman geri alınabilmektedir. Bu geri alma, sonrasında yapılan bir ölüme bağlı tasarrufla ya da vasiyetnamenin yok edilmesi yoluyla yapılabileceği gibi, vasiyet olunan şeyde sağlararası tasarruf edilerek de gerçekleştirilebilir. Medeni Kanununda çeşitli haller üzerinden düzenlemelere gidilmiştir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara avukat

Sonradan yapılan ölüme bağlı tasarrufla vasiyetnamenin geri alınması Medeni Kanunun 542. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; vasiyetçi sonradan düzenleyeceği vasiyetname ya da miras sözleşmesi ile daha önce hazırlanan vasiyetnamesini geri aldığını açıkça beyan etmektedir. Bu durumda önceki vasiyetname artık yürürlükten kalkmış olur. Yargıtay kararlarına göre bir resmi vasiyetname, yeni bir resmi vasiyetname ile geri alınabileceği gibi; bir el yazılı vasiyetname ya da sözlü vasiyetname ile de geri alınabilmektedir. Bezer bir şekilde önceden hazırlanan vasiyetname bir miras sözleşmesi nedeniyle de geri alınabilmektedir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara avukat

Sonradan hazırlanan vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için tüm şekil şartlarının sağlanmış olması gerekir. Aksi halde geçersiz sayılacağı için önceden hazırlanan vasiyetname geçerli sayılmaktadır.

Vasiyetnamenin kısmen geri alınabilmesi de mümkündür. Burada da dikkat edilecek husus, geri alınan kısım sonrasında vasiyetnamenin tek başına anlam ifade ediyor halde olmasıdır.  Kısmi geri almadan sonra kalan kısım bir şey  ifade etmiyorsa vasiyetnamenin tümü geri alınmış sayılmaktadır.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.