+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması - Ankara Ceza Avukatı

Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması - Ankara Ceza Avukatı

Açığa imzanın kötüye kullanılması, bir kimsenin belirli bir tarzda doldurulup kullanılmak üzere kendisine teslim edilen imzalı ve kısmen veya tamamen boş bir kağıdı, verilme nedeninden farklı bir biçimde kullanmak ile oluşmaktadır.

Kasten işlenebilen bu suç, TCK’nın 209. Maddesinde; “ Belirli bir tarzda doldurulup kullanılmak üzere kendisine teslim olunan imzalı ve kısmen veya tamamen boş bir kağıdı, verilme nedeninden farklı bir şekilde dolduran kişi, şikayet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İmzalı ve kısmen veya tamamen boş bir kağıdı hukuka aykırı olarak ele geçirip veya elde bulundurup da hukuki sonuç doğuracak şekilde dolduran kişi, belgede sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır.” şeklinde düzenlenmiştir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Açığa imzanın kötüye kullanılması suçu genel bir suç niteliği taşımakta olup, herkes bu suçun faili olabilmektedir. Bu suçta mağdur, başkasına belirli bir tarzda doldurulup kullanılmak üzere imzalı ve kısmen veya tamamen boş bir kağıdı teslim eden kişidir.

Açığa imzanın kötüye kullanılması suçunun oluşabilmesi için, imzalı olarak verilen kağıdın hukuken geçerli bir belge oluşturmaması gerekmektedir. Çünkü suç, gerçek bir belgenin tahrif veya tağyiri şeklinde işlenecek olursa, belgede sahtecilik suçu oluşmaktadır. Açığa imzanı kötüye kullanılması suçunda temel nokta, verilen imzanın verilmiş amacından başka alanda kullanılmasıdır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Açığa imzanın kötüye kullanılması suçu şikayete tabi suçlardan olup, şikayet süresi failin ve fiilin öğrenilmesinden itibaren altı aydır. Zamanşımı süresi sekiz yıl olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda bu şuç, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253. Maddesi gereğince uzlaşma kapsamındaki suçlar arasında yer almaktadır.

Kişiler tararından rızayla atılan imzaların amaç  dışı kullanımı sonucunda taraflar arası uyuşmazlığı çözmekle görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi olup, yetkili mahkeme suçun işlendiği yer mahkemesidir.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz