+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Yabancı Kişilerle Yapılan Evlilikler

Yabancı Kişilerle Yapılan Evlilikler

Yabancılık kişilerle yapılan evlilikler unsurunu taşıyan evlenme ilişkilerine uygulanacak hukukun tayininde; evlenme ehliyeti ve şartları, evlenmenin şekli, evlenmenin hüküm ve sonuçları ile evlilik mal rejimleri bakımından farklı kanunlar ihtilafı kurallarının uygulanması söz konusudur. Bu bakımdan Türk Hukukunda evlenme ehliyet ve şartları eşlerin her birinin evlenme anındaki milli hukukuna tabi kılınmıştır. Bu kapsamda kadının milli hukukundaki koşullar sadece kadına, erkeğin milli hukukundaki koşullar sadece erkeğe uygulanmaktadır.

ankara avukat, batıkent avukat, yenimahalle avukatankara avukat

Evlenme ehliyet ve şartlarına uygulanacak hukukun belirlenmesinde atıf kuralı dikkate alınmaktadır. Evlenme yaşı, evlenme iradesi, akıl hastalığı, evliliğe izin gibi durumlar atıf kuralları kapsamında incelenen hallerden bazılarıdır.

Evlenmenin şekil bakımından tabi olacağı hukuk MÖHUK 13/II. Maddesinde özel bir bağlama kuralına göre düzenlenmiştir. Buna göre evlenmenin şekli, evliliğin gerçekleştirildiği ülkenin hukukuna tabi kılınmıştır. (lex loci celebrationis) Bu nedenle  taraflar isterlerse sadece dini nikahın geçerli bir ülkede; dini nikahla evlenmeleri halinde dahi,  Türk Hukuku bakımından geçerli bir evlilik olarak kabul edilecektir.

ankara avukat, batıkent avukat, yenimahalle avukatankara avukat

Evlenmenin şekil açısından, evlenme yeri hukukuna tabi olması kuralının tek istisnası konsolosluk evlenmeleridir. Sebebi ise konsolosluklarda gerçekleştirilen evliliklere kural olarak konsolosluğun bağlı bulunduğu ülke hukukunun uygulanıyor olmasıdır. Türk hukukunda, yurt dışındaki konsoloslukların ve Türkiye’deki yabancı konsoloslukların hangi koşullarda evlendirme yapabileceği Evlendirme Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Bir diğer husus evliliğin maddi ve manevi hüküm ve sonuçları açısından eşlerin müşterek hukukuna, eşlerin ayrı vatandaşlıkta olmaları halinde eşlerin müşterek mutad mesken hukukuna, bunun da olmaması halinde Türk Hukukuna bağlı olacağıdır.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.