+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Kaçak Elektrik Kullanımı - Ankara Ceza Avukatı

Kaçak Elektrik Kullanımı - Ankara Ceza Avukatı

Kaçak elektrik kullanımı; konutlar, ticaret merkezleri, sanayi alanları vb. elektrik kullanımının olduğu yerlerde aboneler tarafından kayıt dışı olarak bedeli ödenmeden kullanılan elektrik tüketimidir. Kaçak elektrik kullanımı abonelerin elektrik kullanım sayaçları üzerinde oynama yaparak, kullanımdan daha az miktarda bedel ödenmesi veya hiç ödenmemesi şeklinde olabilmektedir.  Elektrik aboneliğine bağlı olarak tüketilmesi gereken elektrik enerjisini, elektrik sayacına yapılacak herhangi bir müdahale ile gerçek tüketim bedelinin tespitini engelleyen her faaliyet kaçak elektrik kullanımının sonuçlarını doğurmaktadır. Bu faaliyetler kaçak hat çekimi şeklinde olabileceği gibi hiç abone olmadan elektrik tüketimi şeklinde de olabilmektedir.

Karşılıksız yararlanma suçları kapsamında yer alabilecek kaçak elektrik kullanımı, Türk Ceza Kanunu’nun Malvarlığına Karşı Suçlar başlıklı  bölümünde 163. Madde kapsamında düzenleme altına alınmıştır. TCK Madde 163’e göre; Abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, suyun veya doğal gazın sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.“ denilmektedir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara ceza avukatı

Kaçak elektrik kullanımı çok farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin elektrik tüketim yerine bağlı olarak perakande ya da ikili sözleşmeler kullanılarak elektrik dağıtımının yapıldığı yerlerde, dağıtım sistemlerine sayaç, ölçüm ve tesisat aparatlarına müdahale edilmesi şeklinde işlenebilmektedir.  Bir başka örnek olarak; elektrik enerjisi dağıtım lisansına sahip özel tüzel kişilerin, yasalara uygun olarak kestiği ve mühürlettiği sayaçların zorunlu hal olmaksızın açılması şeklinde de kaçak elektrik kullanımı gerçekleştirilebilmektedir.

Kaçak elektrik kullanımının tespiti Elektrik Piyasasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 43. Maddesinde belirtilen usullere uygun olarak yapılmakta olup, yapılan tespitten sonra kaçak elektrik enerjisi tutanağı düzenlenmektedir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara ceza avukatı

Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi halinde Elektrik Piyasasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca, kaçak olarak elektrik enerjisinin kullanıldığı dönemden başlanarak tespit edilen döneme kadar olan süre içerisinde kaçak olarak tüketilen enerji hesaplanmakta ve aktif enerji bedelinin tek terimine göre 1,5 kat oranında para cezası uygulanmaktadır. Kaçak elektrik enerjisi kullanımın ikinci kez tekrar etmesi halinde 1,5 kat olarak uygulanan para cezası 2 kat olarak uygulanmaktadır.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.