+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Siber Zorbalık

Siber Zorbalık

Siber zorbalık; insanlık tarihinin en hızlı ve en yoğun bilgi akışının yaşandığı günümüzde iletişiminde artık farklı bir boyut kazanmıştır. Hızla değişen teknoloji, giderek artan istek ve ihtiyaçlar birtakım iletişim araçlarının gelişmesini de beraberinde getirmiştir. Bu iletişim araçları artık günümüzde en yaygın kullanım alanına sahip olması açısından internet ve internet üzerinden kullanılabilen sosyal paylaşım ağlarıdır. İnsanlar arasında internet ve sosyal ağların yoğun kullanımına bağlı olarak  bilgi paylaşım ve aktarımı da tarihsel süreçte hiç olmadığı kadar yaygınlaşmıştır. Çok geniş bir ağ sistemi üzerine kurulu bu veri akışı dünyasında kullanıcı hesapların korunması bakımından kanunen de birtakım düzenleme yapılması zorunluluk haline gelmiştir.

Günümüzde sosyal medyada sıkça rastlanılan sorunlardan olan linç girişimi, özel hayatın gizliliğini ihlal eden çalışmalar, tehdit, hakaret, taciz, sakıncalı yayın propogandası gibi rahatsızlık verebilecek davranışlar siber zorbalık kavramı içerisinde yer almaktadır. Bilişim suçlarına karşı yapılan düzenlemeler arasında direkt olarak siber zorbalık suçu henüz tanımlanmamıştır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatAnkara Avukat

Kanunen de suç sayılabilecek pek çok konu Türk Ceza Kanunu kapsamında henüz siber zorbalık suçu olarak tanımlanmamışsa da bu tarz eylemlerin sosyal medya üzerinden işlenmesi o fiilleri suç olma niteliğinden çıkartmamaktadır.

İnternete ulaşımın çok rahat olduğu günümüzde siber zorbalığın yaygınlaştığı ve toplumsal düzeyde rahatsızlık verici hale geldiği görülmektedir. Bu nedenle toplumun tüm kesimlerinin bu konu hakkında bilinçlendirilmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Siber zorbalık faaliyetleri bireyleri pek çok açıdan etkilemektedir. Örneğin  siber zorbalığın yarattığı sıkıntıların bir boyutu da psikolojik olarak verdiği zararlardır.

Bu kapsamda, yaşadığımız teknoloji çağının getirdiği bu olumsuz mağduriyetlerle karşılaşmamak en azından yaşanabilecek olumsuzluklarda mağduriyeti en aza indirgeyebilmek için öncesinde siber zorbalık kavramının irdelenmesi önem arz etmektedir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatAnkara Avukat

Sosyal medyada siber zorbalık durumuyla karşılaşılması halinde izlenecek yol açısından; mesaj ve paylaşım ekran görüntülerinin alınması, hesap bilgilerinin olduğu ekran görüntülerinin çıktısının alınması, noterde bu belgelerinin tescillenerek savcılığa yazılacak şikayet dilekçesi ile birlikte yasal hakkın kullanılması yolu tercih edilebilir.

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.