+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Tefecilik Suçu - Ankara Ceza Avukatı

Tefecilik Suçu - Ankara Ceza Avukatı

Tefecilik suçu Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesi uyarınca düzenlemiş olup; “Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” olarak ifade edilmiştir. Buna göre kanun koyucu sonrasında faiz konularak değer artırımı yoluyla başkasına para verilmesini yasaklamıştır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara ceza avukatı

Kanun koyucu, kazanç elde etmek amacıyla başkasına para verilmesi hususunu bankalar nezdinde düzenleme altına almış olup, bunun dışında kazanç elde edilmesi amacıyla para verilmesini ceza kanunu kapsamında düzenlemiştir. Tefecilik suçu Türk Ceza Kanunu’nun “Topluma Karşı Suçlar” düzenlenmiş olup, bu suçtan zarar gören kişi parayı alan kimse olmakla birlikte bu suçun mağduru tüm toplumdur. Tefecilik suçunun oluşabilmesi için aranan temel şart “kazanç elde amacı ile paranın” bir başkasına verilmiş olmasıdır. Günümüzde bankalardan kredi alınabilmesi için aranan şartları sağlayamayan kimseler ekonomik sıkıntı halinde bulunmaları nedeniyle tefecilerle karşılaşmak durumunda kalabilmektedirler.

Gelişen teknoloji ile birlikte suç işleme platformlarının da gittikçe genişlediği gözlenmektedir. Bu minvalde ödünç para vererek tefecilik, senet kırdırma yolu ile tefecilik suçlarının yanı sıra pos tefeciliği ortaya çıkmıştır.  Ödünç para verme yoluyla işlenen tefecilik suçunda para elden teslim yolu ile iletilebileceği gibi EFT yolu kullanılarak da iletilebilmektedir. EFT ya da havale yolunun kullanılması tefecilik suçunun ortadan kaldırmaz.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara ceza avukatı

Senet kırdırma yolu ile işlenebilen tefecilik suçunda, vadesi gelmemiş bir senet üzerinde yazan miktardan daha az tutar ile başkasına devretme yoluyla işlenmektedir. Tefecilik suçunun işlenebildiği bir diğer yol ise  pos tefeciliktir. Bir diğer adı kredi kartı tefeciği olan pos tefecilikte, kişiye kredi kartından çekilen komisyondan daha az bir tutar elden ödenerek kazanç sağlama yoluyla işlenmektedir.

Tefecilik suçu herkes tarafından işlenebilecek bir suçtur. O nedenle faili herkes olabilir. İştirak mümkündür ve tefecilik suçu kasten işlenebilen suçlardandır. Tefecilik suçu topluma karşı suçlardan olduğu için şikayete tabi değildir. Re’sen soruşturma ve kovuşturma yürütülebilmektedir. Tefecilik suçunda zamanaşımı süresi ise 8 yıldır.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.