+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Aile Konutu Şerhi

Aile Konutu Şerhi

Aile konutu şerhi kavramındaki aile konutundan anlaşılması gereken eşlerin birlikte yaşamlarını sürdürdükleri konuttur. Bu nedenle ortak yaşam süresince çıkabilecek sıkıntılar, ekonomik zorluklar ve aile huzurunun güvenliğinin sağlanması açısından “Aile Konutu Şerhi” kavramı ortaya çıkmıştır.

Aile konutu konusunda 4721 sayılı Medeni Kanunu’nun 194. Maddesi uyarınca birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre aile konutu şerhi konulması için; eşlerden birinin vukuatlı nüfus kayıt örneği, yerleşim yeri belgesi ve şerh talebi ile birlikte tapu sicil müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Birlikte yaşanılan konutun aile konutuna ait olduğuna dair muhtarlıktan alınacak bir belge de gerekli evraklar arasındadır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara avukat

Normalde mülkiyet hakkına sahip kişiler malvarlıkları üzerinde istedikleri gibi tasarrufta bulunma hakkına sahiptirler. Aile konutunda söz konusu mülkiyet hakkı evliliği ve ortak yaşamın getirdiği sorumluluklar nedeniyle kısıtlanabilmektedir. Bu minvalde Medeni Kanunu’nun 194. Maddesinde aile konutu şerhi verildikten sonra konut üzerinde diğer eşin  açık rızası olmadan; “Aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.” şeklinde düzenleme bulunmaktadır.

Aile konutuna mahkeme nezdinde de şerh konulabilmektedir. Bunun için eşlerin evlilik birliklerini devam ettiriyor olmaları ve eşlerden birinin istemde bulunması gerekmektedir. Aile Konutuna konulan şerh, şerhin kaldırılmasının talep edilmesi veya  eşlerden birinin ölümü neticesinde kaldırılabilmektedir. Boşanma nedeniyle aile konutu şerhinin kaldırılması talep edilecekse, boşanma davasında verilen kararda bu hususun açıkça belirtilmesi gerekmektedir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara avukat

Aile konutu şerhinin varlığına rağmen konut üzerinde satış, devir, ipotek tesisi gibi tasarruflarda bulunulmuşsa tapu iptal ve tescil davası açılabilmektedir.

Eğer eşlerden birisinin mülkiyetinde olan evde oturan yoksa o ev aile konutu olarak nitelendirilemez ve aile konutu şerhi konulamaz.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.