+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmeme Suçu ve Cezası (TCK 279) – Ankara Ceza Avukatı

Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmeme Suçu ve Cezası (TCK 279) – Ankara Ceza Avukatı

 

 


 

 

Kamu görevlisinin suçu bildirmeme suçu ve cezası TCK’nın 279. Maddesinde adliyeye karşı suçlar bölümünde düzenlenmiştir.

 

Kamu görevlisi deyiminden, 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında, kamuda ve kamuya bağlı kuruluşlarda çalışan memurları ifade edilmektedir. Kamu görevlisi olarak, öğretmen, polis, doktor, hakim, savcı, avukat, hemşire asker, güvenlik görevlisi gibi kamuda çalışan personelleri örnek gösterebiliriz.

 

 

Kamu görevlisinin suçu bildirmeme suçu ve cezası TCK’nın 279. Maddesi uyarınca ‘’Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi ‘’ cezalandırılır demekle bu suçun tanımı yapılmıştır. Kanun metninde görüldüğü üzere, soruşturma ve kovuşturma gereken bir suçun kamu görevlisi tarafından göreviyle bağlantılı olarak öğrenmesi gerekmektedir. Burada da seçimlik hareketli bir suç söz konusudur. Kamu görevlisi işlendiğini öğrendiği bir suçu bildirimde bulunmayı ihmal edecek veya geç bildirimde bulunmuş olacaktır.

 

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

 

Kamu görevlileri görevleri gereği, günlük hayatlarında belirli başlı suçların tanıkları olabilmektedir. Örneğin, bir öğretmen öğrencisinin şiddet mağduru olduğunu öğrenebilir, bir muhtar köyde küçük yaştaki çocukların zorla evlendirildiğini öğrenebilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Burada kamu düşen görev işlenildiğini öğrendiği suçu derhal yetkili makamlara bildirmektir.

 

Suçun, adlî kolluk görevini yapan kişi tarafından işlenmesi halinde, adli kolluk görevini yapan kamu görevlisinin cezasında artırım yapılmaktadır. Kanuna göre adli kolluk jandarma ve polistir. Örneğin bir soruşturma kapsamında görevlendirilen polis memuru, bir şahsın ruhsatsız silah taşıdığını öğreniyor fakat bunu ilgili makamlara bildirmiyor. Bu durumda polis memuru normalden daha fazla ceza almaktadır.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Kamu görevlilerin soruşturulması, normal faillerin soruşturulmasından farklı usullere tabi kılınmıştır. Kamu görevlisinin soruşturulması için, bağlı bulunduğu kurumdan soruşturma izni alınması gerekmektedir.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

Suçu bildirmeme suçu adliyeye karşı suçlar bölümünde düzenlendiğinden dolayı bu suçun, soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi değildir. Aynı şekilde bu suç uzlaşma kapsamında yer almamaktadır. Bu suçta yetkili mahkeme suçun işlendiği yer mahkemesi, görevli mahkeme ise Asliye Ceza Mahkemeleridir.

 

 

 

İletişim İçin Tıklayınız

 

 

 

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.