+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Ayıplı Mal Türleri

Ayıplı Mal Türleri

Ayıplı mal türleri dört alt başlık altında sıralanmaktadır. Bunlar sırası ile:

Açık Ayıp: Satılan malda gözle görülebilen ayıplardır.

Gizli Ayıp: Gözle görülemeyen ve malın kullanılması ile ortaya çıkan ayıptır.

Hukuki Ayıp: Malda açık ve gizli ayıp hususunda bir eksiklik olmamasına rağmen hukuki nedenlerle maldan yararlanma kısmen veya tamamen engelleniyorsa hukuki ayıp söz konusudur.

Ekonomik Ayıp: Tüketicinin maldan yararlanma imkanını azaltan, malın ekonomik değerini düşüren ayıptır.

Yukarıda mevzu bahis ayıplı mal türlerini bir örnek ile açıklamak gerekir ise: Ankara Ostim'de bulunan ve makine satan X firmasından, yine Ankara Ostim'deki Y firması bir makine almış olsun. Söz konusu makine üzerinde gözle görülen ayıplar açık ayıp, malın kullanılması neticesinde gözle görülemeyen ayıp gizli ayıp, satın alınan makinenin hacizli olmasından kaynaklı olarak yararlanılmasının engellenmesi hukuki ayıp, vaad edilen özelliklerin söz konusu makinede bulunmaması ise ekonomik ayıp olarak adlandırılmaktadır. 

ostim avukat

Hal böyle iken ilgili makinede söz konusu ayıplı mal türlerinin herhangi birinin varlığı halinde; makineyi satın alan Ankara Ostim'deki Y firmasının, makineyi satan Ankara Ostim'deki X firmasına karşı ayıplı mal hükümlerine dayalı olarak dava ve talep hakkı mevcuttur.

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.