• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ostim Kartalhan Hukuk & Danışmanlık

Av. Meltem Kartalhan

Kartalhan Hukuk & Danışmanlık

Av. Meltem Kartalhan

Adres: Ostim Osb Mah. 100. Yıl Bulvarı No:55 Ostim Prestij Plaza C Blok Daire:52 Ostim/Yenimahalle/Ankara

İletişim: 0532 136 67 54

Ayıplı Mal Türleri

Ayıplı Malda Ayıp Türleri:

Açık Ayıp: Satılan malda gözle görülebilen ayıplardır.

Gizli Ayıp: Gözle görülemeyen ve malın kullanılması ile ortaya çıkan ayıptır.

Hukuki Ayıp: Malda açık ve gizli ayıp hususunda bir eksiklik olmamasına rağmen hukuki nedenlerle maldan yararlanma kısmen veya tamamen engelleniyorsa hukuki ayıp söz konusudur.

Ekonomik Ayıp: Tüketicinin maldan yararlanma imkanını azaltan, malın ekonomik değerini düşüren ayıptır.

Yukarıda mevzu bahis edilen ayıp türlerini bir örnek ile açıklamak gerekir ise: Ankara Ostim'de bulunan ve makine satan X firmasından, yine Ankara Ostim'deki Y firması bir makine almış olsun. Söz konusu makine üzerinde gözle görülen ayıplar açık ayıp, malın kullanılması neticesinde gözle görülemeyen ayıp gizli ayıp, satın alınan makinenin hacizli olmasından kaynaklı olarak yararlanılmasının engellenmesi hukuki ayıp, vaad edilen özelliklerin söz konusu makinede bulunmaması ise ekonomik ayıp olarak adlandırılmaktadır. Hal böyle iken ilgili makinede söz konusu ayıpların herhangi birinin varlığı halinde; makineyi satın alan Ankara Ostim'deki Y firmasının, makineyi satan Ankara Ostim'deki X firmasına karşı ayıplı mal hükümlerine dayalı olarak dava ve talep hakkı mevcuttur.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.

ostim avukat