+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Tedbir Nafakası

Tedbir Nafakası

Tedbir nafakasının en önemli özelliği geçici koruma sağlamasıdır. Tedbir nafakasına, boşanma davası sırasında hükmedileceği gibi, boşanma davası açılmadan önce de hükmedilebilmektedir. Taraflar boşanma davası yoluna başvurmadan önce ayrı yaşama davasına başvurabilmektedir. Hakim tarafından, ayrı yaşama davası sırasında da tedbir nafakasına hükmedilebilmektedir.

Tedbir nafakasına hükmedilirken herhangi bir cinsiyet ayrımı gözetilmemektedir. Tedbir nafakasında gözetilen husus ihtiyaç unsurudur. Hangi tarafın maddi anlamda desteğe ihtiyacı mevcut ise o tarafın lehine tedbir nafakası hükmedilebilmektedir.

batıkent boşanma avukatı

Tedbir nafakasına hak kazanılması için açılan boşanma davası veya ayrı yaşama davasının sonucununun beklenilmesi gerekmemektedir. Boşanma davası veya ayrı yaşama davası devam ederken de tedbir nafakasına hükmedilebilmektedir. Tedbir nafakasına hakim re'sen karar verebileceği gibi, davanın herhangi bir aşamasında tarafların talebi üzerine de tedbir nafakasına hükmedilebilmektedir. Tedbir nafakası, hem müşterek çocuk için, hem de dava sürecinde ihtiyacı olan taraf için talep edilebilmektedir. Tedbir nafakası, dava süreci boyunca geçerlidir. Boşanma veya ayrı yaşama davası sonuçlandığı takdirde, tedbir nafakası da kendiliğinden son bulmaktadır.

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.