Verification: 9024c1042b2b512e yandex-verification: 9024c1042b2b512e
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.instagram.com/sunerinkartalhanhukuk

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Sözleşmenin Feshinde Yeni İşverenin Sorumluluğu

Sözleşmenin Feshinde Yeni İşverenin Sorumluluğu

İşçi tarafından bildirim sürelerine riayet edilmeksizin yapılmış olan fesihlerde işçi ile birlikte; işi bıraktıktan sonra yeni bir işyerinde çalışmaya başlaması halinde çalışmaya başladığı yeni işvereni de sorumludur. Söz konusu sorumluluğun şartları 4857 Sayılı İş Kanununda belirtilmiştir. Buna göre 23. Maddede: Süresi belirli olan veya olmayan sürekli iş sözleşmesi ile bir işverenin işine girmiş olan işçi, sözleşme süresinin bitmesinden önce yahut bildirim süresine uymaksızın işini bırakıp başka bir işverenin işine girerse sözleşmenin bu suretle feshinden ötürü, işçinin sorumluluğu yanında, ayrıca yeni işveren de aşağıdaki hallerde birlikte sorumludur:

  1. a) İşçinin bu davranışına, yeni işe girdiği işveren sebep olmuşsa.
  2. b) Yeni işveren, işçinin bu davranışını bilerek onu işe almışsa.
  3. c) Yeni işveren işçinin bu davranışını öğrendikten sonra dahi onu çalıştırmaya devam ederse. Denilmektedir.

Yukarıda anılan kanun maddesinde belirtili olan durumların varlığı halinde işçi ile birlikte çalışmaya başladığı yeni işvereni de sorumlu hale gelmektedir.

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.

ostim avukat