+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

İnstagramda Tehdit ve Hakaret

İnstagramda Tehdit ve Hakaret

İnstagramda tehdit ve hakaret suçları, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan suç tipinin başında yer almaktadır. Yediden yetmişe hemen hemen herkes tarafından kullanılan instagram çok yaygın bir sosyal iletişim aracı haline gelmiştir.

Ankara Avukat Meltem KARTALHAN

İnstagramda tehdit ve hakaret suçu bazen birbirlerini tanıyan kişiler arasında işlendiği gibi, birbirini hiç tanımayan kişiler arasında da işlenebilmektedir. Çoğu zaman boşanma aşamasında olan eşle instagramda yaptıkları paylaşımların altına yazdıkları yorumlarla birbirlerine hakaret etmekte ve birbirlerini tehdit edebilmektedir. Aynı şekilde araları bozuk olan kardeşler, arkadaşlar, alacaklılar, borçlular, herkes tarafından görülebilen paylaşımların altına yaptıkları yorumlarla tehdit ve hakaret suçunu işleyebilmektedir.

Ankara Avukat Meltem KARTALHAN

İnstagramda tehdit ve hakaret suçu, ispat açısından suçun mağduruna kolaylık sağlarken, suçun faili açısından aleyhe bir durum ortaya çıkarmaktadır. İnstagram ortamında yapılan yorumlar yazılı olma özelliğinden dolayı, suçun işlendiği hususunda mahkemece delil olarak kabul edilmektedir.

İnstagramda tehdit ve hakaret suçları, paylaşımların herkes tarafından görülmesi nedeniyle aleniyet durumunu ortaya çıkarmaktadır ve işlenen suç daha ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalmaktadır.

İnstagramda tehdit ve hakaret suçu çoğu zaman sahte hesaplar açılarak işlenmekte ancak günümüz teknolojisinin ilerlemesi nedeniyle, bu sahte hesaplar da tespit edilebilmektedir. Bu nedenle bu suçları işleyen failler, her ne kadar kendilerini gizlemeye çalışsa da, yapılan tespitler sonucunda fail ortaya çıkabilmektedir.

Ankara Avukat Meltem KARTALHAN

İnstagramda tehdit ve hakaret suçlarının yargılama şekli normal tehdit ve hakaret suçlarının yargılamasından farksız değildir. Sadece normal tehdit ve hakarete nazaran daha geniş kitlelerce bilindiği için, mağdur üzerindeki etkileri daha ağır olmaktadır.

Ankara Avukat Meltem KARTALHAN

Sosyal medya kullanımı her geçen zaman arttığı için, sosyal medya kullanımına bağlı suçlar da artış göstermektedir. Tehdit ve hakaret suçları bu suçların başında gelmektedir. İspatı kolay olmasına rağmen ve bunun bilinmesine rağmen çoğu insan bir anlık öfkesine yenik düşüp bu suçları işleyebilmektedir. Bunun sonucunda da, ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalınmaktadır ve suçun failleri hakkında T.C.K’nın ilgili maddeleri uyarınca ceza verilmektedir.  Fail ceza davasının sonucuna bağlı olarak manevi tazminat ile de karşı karıya kalabilmektedir.

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.