+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Reşit Olmayanla Cincel İlişki Suçu ve Cezası (TCK 104) - Ankara Ceza Avukatı

Reşit Olmayanla Cincel İlişki Suçu ve Cezası (TCK 104) - Ankara Ceza Avukatı

 

 

 


 

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu ve cezası TCK’nın cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar bölümünde,  104 maddesinde düzenlenmiştir.

 

Medeni kanun uyarınca 18 yaşını tamamlamış olan her bir birey reşit olarak kabul edilmektedir. Reşit olan bir birey medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olduğundan rızaları kabul görmektedir. Ceza kanununda 15-18 yaş grubu arasındaki çocukların cinsel eyleme kendi rızalarıyla maruz kalması maalesef hukuken cezalandırılmamaktadır. Yani burada mağdur şikayetçi olmazsa, küçük yaşta maruz kaldığı cinsel eylem nedeniyle fail cezalandırılmamaktadır ki; bu durum beraberinde toplumsal sorunları meydana getirmektedir. 18 yaş altı çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen cinsel suçlar farklı yaptırımlara tabi tutulmaktadır.

 

Reşit Olmayanla Cincel İlişki Suçu ve Cezası (TCK 104) - Ankara Ceza Avukatı

 

Cinsel ilişki suçunda mağdur 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamıştır. Mağdur 15 yaşını tamamlamış olmakla birlikte algılama yeteneği gelişmemiş olursa burada reşit olmayanla cinsel ilişki suçu oluşmaz, cinsel istismar suçu oluşur. Bu suçun faili erkek ya da kadın herkes olabilir. Yine 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış olan erkek ve kadın da bu suçun mağduru olabilmektedir.

 

Reşit Olmayanla Cincel İlişki Suçu ve Cezası (TCK 104) - Ankara Ceza Avukatı

 

Suçun mağdur ile arasında evlenme yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi hâlinde cezada arttırım öngörülmüştür. Yine suçun, evlat edineceği çocuğun evlat edinme öncesi bakımını üstlenen veya koruyucu aile ilişkisi çerçevesinde koruma, bakım ve gözetim yükümlülüğü bulunan kişi tarafından işlenmesi halinde de cezada arttırım yapılmaktadır.

 

Reşit Olmayanla Cincel İlişki Suçu ve Cezası (TCK 104) - Ankara Ceza Avukatı

 

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun temel şekli şikayete tabidir. Şikayet hakkı mağdurla birlikte veli veya vasiye aittir. Mağdur şikayetçi olmazsa, veli veya vasinin şikayeti hüküm ifade etmemektedir. Suçun mağdur ile arasında evlenme yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi halinde suçun takibi ve kovuşturulması şikayete tabi değildir. Yine suçun, evlat edineceği çocuğun evlat edinme öncesi bakımını üstlenen veya koruyucu aile ilişkisi çerçevesinde koruma, bakım ve gözetim yükümlülüğü bulunan kişi tarafından işlenmesi hâlinde de şikayet aranmaksızın suç soruşturulur ve kovuşturulur.

 

 

İletişim İçin Tıklayınız

 

 

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.