+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Cinsel Saldırı Suçu ve Cezası (TCK 102) - Ankara Ceza Avukatı

Cinsel Saldırı Suçu ve Cezası (TCK 102) - Ankara Ceza Avukatı

 

 


 

 

Cinsel saldırı suçu ve cezası T.C.K’nın cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar bölümünde, 102 maddesinde düzenlenmiştir.

 

 

Cinsel saldırı suçu, cinsel amaçlı olarak bir kişinin vücut dokunulmazlığını ihlal etmektir. T.C.K’nın 102. Maddesinde, ‘’Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi’’ demek suretiyle suçun tanımını yapmıştır. Cinsel davranışın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde de mağdur cezalandırılmaktadır. Sarkıntılık suçu, mağdurun vücudu üzerinde süreklilik arz etmeyen cinsel eylemlerdir. Mesela mağdurun cinsel bölgesine bir defa dokunma şeklinde gerçekleşen eylemdir.

 

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

 

Cinsel saldırı suçu toplumda infial oluşturması bakımından, tepki gören suçların başında gelmektedir. Bu suçun faili cinsel dürtülerini yerine getirmek amacıyla mağdurun vücut dokunulmazlığını ihlal etmekte ve mağdurun manevi dünyasında derin yaralar açmaktadır. Mağdurun zorla öpülmesi, cinsel bölgelerine dokunulması, zorla cinsel ilişkiye girilmesi şeklinde gerçekleşen eylemler cinsel saldırı suçunu oluşturmaktadır.

 

 

Cinsel saldırı suçu ispatı zor olan suçlardandır. Tanığı olmayan bu suçta, mağdur da tanık da aynı  kişidir. Fail bu suçu çoğu zaman ıssız, tenha yerlerde işlemekte ve bu nedenden dolayı su suçu delillendirmek de güçleşmektedir. Yargıtay’ın yerleşik uygulamalarında, bu suçun ispatı bakımından mağdurun beyanı yeterli görülmektedir.

 

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

 

Cinsel saldırı suçu, basit ve nitelikli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Basit cinsel saldırı suçu, mağduru öpmek, cinsel bölgesine dokunmak şeklinde gerçekleşen eylemdir. Nitelikli cinsel saldırı suçu mağdurun vücuduna organ veya sair cisim sokmak sokmak şeklinde gerçekleşen eylemdir. Ayrıca beden ve ruh sağlığı bakımından kendini koruyamayacak mağdura karşı işlenmesi gibi, mağdurun durumundan kaynaklanan sebeplerle de cinsel saldırı suçu nitelikli duruma girmektedir.

 

 

Cinsel saldırı için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Cinsel saldırı suçunun basit hali ve sarkıntılık düzeyindeki halinin takibi şikayete tabidir. Nitelikli cinsel saldırı suçu ise şikayete tabi değildir. Cinsel saldırı suçunda uzlaşma hükümleri uygulanmaz.

 

 

İletişim İçin Tıklayınız

 

 

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.