+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması - Ankara Ceza Avukatı

Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması - Ankara Ceza Avukatı

Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması; farklı satıcılardan kolaylıkla alış veriş yapma imkanı sağlaması ve belli bir bölgede kullanılması gibi bir zorunluluğunun olmaması nedeniyle günlük hayatımızda çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Farklı internet siteleri ya da uygulamalardan yapılan alışverişler sağladıkları kolaylıkların yanı sıra bazı tehlikeleride barındırmaktadır.

Bu tehlikelerden birisi olarak banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, Türk Ceza Kanunu’nun “Bilişim Suçları” başlığı altında 245.Madde kapsamında düzenlenmiştir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Banka ve kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kimselerce ele geçirilmesi ve sonucunda oluşabilecek suç tipleri 245. Maddenin ilk üç fıkrasında farklı suç tipleri olarak düzenlenmiştir.

TCK madde 245.madde göre ilk üç fıkrada ;

-245/1.- başkasına ait gerçek bir banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçunu,

-245/2 - sahte banka veya kredi kartı üretmek, satmak, devretmek, satın almak veya kabul etmek suçlarını,

-245/3- sahte bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlamak suçları düzenlenmiştir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Buna göre başkaları tarafından çalınarak, bir yerde bularak ya da atmlere kart bilgilerini kopyalayıcı düzenekler yerleştirerek ele geçirilen kartların kullanılması sonucu suç oluşmaktadır.

Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu, şikayete tabi suçlar kapsamında yer almadığı için, uzlaşmaya tabi değildir. Bu suçta zamanaşımı süresi sekiz yıl olarak düzenlenmiştir. O nedenle banka veya kredi kartı dolandırıcılığı mağduriyetinin fark edildiği zaman hemen bankayla irtibata geçerek kartların bloke edilmesinde yarar bulunmaktadır.

Görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi olup, yetkili mahkeme ise; gerçek banka veya kredi kartının kopyalanması neticesinde işlenmiş suç ise kullanılan ATM’nin buluınduğu yer mahkemesi, suç teşebbüs aşamasında kalmışsa son icra hareketinin gerçekleştirildiği yer mahkemesi yetkilidir.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz