+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

İnternet Ortamından İçerik Kaldırma - Ankara Ceza Avukatı

İnternet Ortamından İçerik Kaldırma - Ankara Ceza Avukatı

İnternet ortamından içerik kaldırma konusu günümüzde teknolojinin çok hızlı gelişmesi ile birlikte internet kullanımının çok yaygın hale gelmesinden kaynaklı olarak sıklıkla merak edilen konuların başında gelmektedir. Kullanımı çok yaygın olan internet, aynı zamanda farklı hak ihlallerininde ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kişiler internet ağlarının sağladığı iletişim kolaylığını zaman zaman kişisel çıkarları için ya da sadece karşı tarafı zor durumu düşürebilme adına araç olarak kullanabilmektedirler.

İnternet ortamında artan hak ihlallerinin engellenmesi, oluşan ihlallerinin zararlarının azaltılması veya en aza indirilmesi amacıyla mevzuatımızda 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan YayınlarınDüzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun düzenlenmesi yapılmıştır.

5651 Sayılı İnternet kanunu kapsamında; içerik sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen belirli suçlarla içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadele edilmesi hedeflenmiştir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Kanununda da belirtilidği üzere, internet ortamında paylaşılan video, fotoğraf, makale, bilgi yazısı, haber, yorum gibi pek çok paylaşım konusunun içeriğinin; kişilik haklarının ihlal edecek nitelikte olması, kamu yararına aykırı paylaşımlar olması gerçek ya da tüzel kişi/kurumların internet ortamından itibarını zedeleyen nitelikte olması halinde bu olumsuz paylaşımlara kaldırılmakta veya erişim engeli getirilebilmektedir.

İnternet ortamında yapılan bu tür yayınların kişilik haklarını ihlal ettiğini düşünen gerçek veya tüzel kişiler, bu iddialarıyla önce içerik sağlayıcısına, içerik sağlayıcısına ulaşılamaması halinde yer sağlayıcısına başvurmalıdırlar. Uyarı mahiyetinde olan bu talebin içerik veya yer sağlayıcıları tarafından kaldırmaması halinde Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapılabilmektedir. Bu yol şart olmamakla birlikte gerçek ya da tüzel kişiler, kişilik hakkının ihlal edildiği iddiası ile doğrudan Sulh Ceza Hakimlikleri’ne içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi talebinden de bulunulabilmektedirler.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz