+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Özel Belgede Sahtecilik Suçu - Ankara Ceza Avukatı

Özel Belgede Sahtecilik Suçu - Ankara Ceza Avukatı

Özel belgede sahtecilik suçu, bir kimsenin özel bir belgeyi sahte olarak düzenleyerek veya gerçek bir özel belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesi ve kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadır.  Türk Ceza Kanunu’nun 207. Maddesinde “Kamu Güvenliği’ne Karşı Suçlar” başlığı altında düzenlenmiştir. Bu kapsamda özel belgede sahtecilik suçu kasten işlenebilen bir suçtur.

Fail ve mağdur nitelendirmesi açısından  genel bir suç türü olup, kamu görevlisi ya da sivil herhangi bir kimse özel belgede sahtecilik suçunu işleyebilmektedir. Bu suç topluma karşı işlenen suçlar arasında yer almaktadır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Özel belgede sahtecilik suçunun maddi konusunu “özel belge” oluşturur. Özel belge tanımına bakılacak olursa; resmi veya resmi belge hükmündeki belgelerin özelliklerini taşımayan her türlü belge özel belge niteliğindedir. Örneğin bir olayı ispata yarayan özel mektuplar, esaslı  öğelerinden birisi eksik kambiyo senetleri, sahte fatura vb. belgeler özel belgedir.

Bu suçun oluşması için özel belgenin veya yazının kanıt olarak hazırlanmış olmasına gerek yoktur. Hukuksal ilişkileri veya olayları ortaya koymaya hizmet etmesi yeterlidir. Özel belgeyi sadece sivil kişiler değil, kamu görevlileri de düzenleyebilmektedir. Örneğin kamu görevlilerinin  görevleri dışında düzenledikleri yazılı belgeler ile yetkisiz kamu görevlisinin düzenlediği belgeler, özel belge sayılır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, ostim avukatankara ceza avukatı

Özel belgede sahtecilik suçunun fiili seçimlik hareketlerden oluşmaktadır. Bu suçu oluşturan hareketlerden ilki özel belgeyi sahte olarak düzenlemektir. Bir diğer seçimlik hareket ise gerçek bir özel belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirmektir. Mevcut özel belge üzerinde sahtecilik suçundan bahsedebilmek için belge üzerinde yapılan değişikliğin aldatıcı nitelikte olması gerekmektedir.

Özel belgede sahtecilik suçunun oluşabilmesi için öncelikle suçun işlenmesi daha sonra da belgenin kullanılması gerekmektedir. Burada özel belgenin kullanılmasından anlaşılması gereken, sahte belgenin herhangi bir hukuksal ilişki kapsamında ya da bir hukuksal ilişki tesisinde hukuksal sonuç doğurmasını sağlamaya çalışmaktır.

Özel belgede sahtecilik suçuna ilişkin açılan davalarda yetkili mahkeme suçun işlendiği yer mahkemesidir.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.