+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Kasten Öldürme Suçu ve Cezası (TCK  81-83) - Ankara Ceza Avukatı

Kasten Öldürme Suçu ve Cezası (TCK 81-83) - Ankara Ceza Avukatı

 

 


 

 

Kasten öldürme suçu ve cezası TCK’nın vücut dokunulmazlığına karşı suçlar bölümünde, 81-82 ve 83.maddelerinde düzenlenmiştir.

 

Yaşam hakkı korunması gereken en temek haktır. Bu hakkın ihlali de dünyanın her ülkesinde en ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Kasten öldürme suçu yaşam hakkını ortadan kaldırdığından dolayı, sonuçları bakımından en ağır suçların başında gelmektedir ve ülkemizde müebbet hapis dediğimiz yaptırıma tabi tutulmaktadır. Bu suç çoğu zaman kan davası dediğimiz toplumsal soruna neden olmaktadır.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Kasten öldürme suçu TCK’nın 82. Maddesinde nitelikli kasten öldürme olarak düzenlenmiştir. Nitelikli kasten öldürme suçunda failin eylemi işleyiş biçimi ve mağdurun içinde bulunduğu durumlardan kaynaklı olarak daha ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır. Failin, tasarlayarak, canavarca hisle hareket ederek suçu işlemesi, töre saikiyle, gebe bir kadına karşı gibi durumlarla bu suçun işlenmesi halinde fail nitelikli kasten öldürme suçundan yargılanır ve ceza alır.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Kasten öldürme suçu TCK’nın 83. Maddesi uyarınca ihmali davranışlarla da işlenebilmektedir. Fakat bu durumda failin sorumlu tutulabilmesi için, bu neticenin oluşumuna sebebiyet veren yükümlülük ihmalinin icrai davranışa eşdeğer olması gerekir.  İhmali ve icrai davranışın eşdeğer kabul edilebilmesi için, kişinin belli bir icrai davranışta bulunmak hususunda kanuni düzenlemelerden veya sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğünün bulunması ya da önceden gerçekleştirdiği davranışın başkalarının hayatı ile ilgili olarak tehlikeli bir durum oluşturması gerekmektedir.

 

 

 

ankara ceza avukatı

 

 

 

Kasten öldürme suçunun faili ve mağduru herkes olabilmektedir. Bu suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikayete tabi değildir. Aynı şekilde bu suç uzlaşma kapsamında değildir. Kasten öldürme suçunda şikayet hakkı ölenin birinci derece yakınlarına aittir. Kasten öldürme suçunda fail hakkında şartları oluşmuşsa fail hakkında haksız tahrik ve meşru müdafaa hükümleri uygulanabilmektedir.

 

 

İletişim İçin Tıklayınız

 

 

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.