+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Konut Dokunulmazlığının İhlali - Ankara Ceza Avukatı

Konut Dokunulmazlığının İhlali - Ankara Ceza Avukatı

Konut dokunulmazlığın ihlalini kanun koyucu bir başkasının konutuna ya da eklentilerine kişinin rızası olmaksızın girilmesini cezai yaptırıma bağlamıştır. Burada amaç, kişilerin özel hayatını ve sükununu bozacak eylemler engellenmek istenmiştir. Nitekim kişilerin konutu özel hayatlarını ilgilendiren, huzur ve sükunlarıyla bağlantılı yerlerdir.

Konut dokunulmazlığının ihlali TCK madde 116’da “Hürriyete Karşı Suçlar” altında düzenlenmiştir. Buna göre bu suçun takibi şikayete bağlıdır ve zamanaşımı 8 yıl olarak düzenlenmiştir. Ancak mahkumiyet alması halinde zamanaşımı 10 yıllık süreye bağlanmıştır. Bir diğer husus, konut dokunulmazlığının ihlali suçu, TCK kapsamında uzlaştırmaya tabi suçlar arasındadır. O nedenle soruşturma öncesinde uzlaştırma bürosuna yönlendirilmektedir.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara ceza avukatı

Konut dokunulmazlığının ihlalinde önemli nokta rızaya aykırılığın olmasıdır. Nitekim rızanın bulunması suçu ortadan kaldırmaktadır. Rıza konuta girdikten sonra da kalkabilmektedir. Buna rağmen kalmakta ısrarcı olan kimse yine konut dokunulmazlığını ihlal suçunu işlemiş olmaktadır.

Bu suç tipinde konut tanımının sağlanması önemlidir. Buna göre konut; kişinin beslenme, barınma, uyuma, dinlenme gibi yaşamsal faaliyetlerinden birkaçına ya da tamamına yönelik olarak özgülenmiş alanlardır.  Bir alanın konut sayılabilmesi için onun dışarıda diğer alanlardan ayıran sınırlarının belirli olması gerekmektedir. Bu kapsamda konutun illa ki bina olmasına gerek yoktur. Bir baraka da konut sayılabilmektedir. Önemli olan nokta yaşamsal faaliyetler açısından kullanıma özgülenmiş olmasıdır. Eklentiler de bu kapsamda ele alınmaktadır.

ankara avukat, yenimahalle avukat, batıkent avukatankara ceza avukatı

Bir diğer husus, konutta yaşayan aile üyelerinden birisinin rızasının bulunması, aile üyesi olmasa bile aynı konutta birlikte yaşayan kişilerden birinin rızasının olması konut dokunulmazlığının ihlali suçunun oluşmasına engel olmaktadır.  Tüm bunlarla birlikte gösterilen rızanın meşru bir amaca yönelik olması gerekmektedir. Aksi halde yine konut dokunulmazlığının ihlali suçu oluşmaktadır.

Stj. Av. Bilge TOPCU

İletişim İçin Tıklayınız

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.