+905321366754

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Kartalhanhukuk
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905321366754
  • https://www.twitter.com/KartalhanMeltem
  • https://www.instagram.com/kartalhanhukuk1/

En iyi avukat meltem kartalhan boşanma icra iş hukuku Kartalhan Hukuk & Danışmanlık        Av. Meltem KARTALHAN

Resmi Vasiyetname Nasıl Düzenlenir?

Resmi Vasiyetname Nasıl Düzenlenir?

Resmi vasiyetname nasıl düzenlenir sorusu sıklıkla aratılan konuların başında gelmektedir. Buna göre: Türk Medeni Kanunu Madde 532'ye göre iki tanığın katılımı ile resmi memur tarafından düzenlenir. İmza mutlaka el yazısıyla atılmalıdır. TMK madde 536/1'e göre; fiil ehliyeti bulunmayanlar, ceza mahkemesi kararı ile kamu hizmetinden yasaklılar, okur yazar olmayanlar, mirasbırakanın eşi, üstsoy - altsoy kan hısımları ve kardeşleri ve bu kişilerin eşleri resmi vasiyetnamenin düzenlenmesine memur veya tanık olarak katılamazlar. Aksi halde şekil eksikliğinden tasarrufun tamamı iptal edilmektedir.

ankara avukat
TMK m. 536/2'ye göre resmi vasiyetnamenin düzenlenmesine katılan memura veya tanıklara, bunların altsoy - üstsoy kan hısımlarına, kardeşlerine ve bu kişilerin eşlerine bu vasiyetname ile kazandırmada bulunulamamaktadır. Aksi halde kazandırmalar iptal edilmektedir. Evlatlığın eşi de evlat edinenin vasiyetnamesinin düzenlenmesine katılamamaktadır.

ankara avukat
Resmi vasiyetname iki şekilde yapılır: okuma yazma bilenler için ve okuma yazma bilmeyenler için. Okuma yazma bilenler için düzenlenen vasiyetnamede tanıklar, mirasbırakanın ehil olduğu ile ilgili şerh düşerler. 

ankara avukat

Vasiyetnamenin içeriğini bilmek zorunda değildirler. Okuma yazma bilmeyenler için ise vasiyetname sesli olarak okunur. Tanıklar önünde okunduğu için tanıklar içeriği öğrenirler. Okunduğu ve mirasbırakanın ehil olduğu ile ilgili şerh düşülür.

Stj. Av. Sümeyye KARABAĞ

Yukarıda değinilmiş olan hususlar genel hatları ile kaleme alınmış olup; her somut olay birbirinden farklı özellikler taşıyabileceğinden hak kaybına uğramamanız adına bir hukuk bürosu ile iletişime geçip profesyonel destek almanızı öneririz.